ابعاد ساندویچ پانل
فهرست مطالب

ما در این مطلب قصد داریم تا به طور کامل به معرفی ابعاد ساندویچ پانل بپردازیم. توسعه تکنولوژی و ابزار آلات به دنیای ساخت و ساز نیز رسیده است. در حال حاضر، پیشرفت علم منجر به تولید متریال و مواد اولیه نوآورانه‌ برای ساخت و ساز و عایق‌بندی سازه‌ها شده است.

ساندویچ پانل‌ها نیز از جمله متریال‌های ضروری در معماری مدرن هستند. جالب است بدانید، در چند سال اخیر، استفاده از ساندویچ‌ پانل‌ها به شدت رواج و گسترش یافته است. با این حال، بسیاری از فعالان حوزه و صنعت ساختمان اطلاعات کامل و دقیقی در مورد ویژگی‌های ساندویچ پانل‌های دیواری، سقفی و غیره ندارند.

ساندویچ پانل‌ها به دلیل نسبت مقاومت‌شان به وزنشان و البته عملکرد حرارتی بالایی که دارند، در صنعت ساختمان به عنوان یک متریال مناسب برای پوشش سقف و دیوارها شناخته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ضخامت‌های مختلف ساندویچ پانل‌ها

ساختار چند لایه ساندویچ پانل‌ها سبب کارایی بیشتر و بازدهی بالا در ساندویچ پانل‎ها می‌شود. به این ترتیب، نیازی به تولید پانل با ضخامت‌های خیلی زیاد نیست. بهتر است بدانید که یک ساندویچ پانل با ضخامتی کم، بازدهی چند برابر بیشتر از جداره‌های ضخیمی که با سایر مصالح ساخته شده است، دارد.

ابعاد ساندویچ پانل دیواری کبیر پانل

به عنوان مثال، ساندویچ پانل دیواری با ضخامت ۵ سانتی‌متر مقاومتی ۴ برابر بیشتر از یک دیوار آجری با ضخامت ۳۵ سانتی‌متری در مقابل عبور حرارت و سرما دارد. وجود دیوارهایی با ضخامت کم در یک ساختمان، سبب می‌شود تا زیربنای مفید و قابل استفاده‌ی ساختمان افزایش یابد.

ابعاد ساندویچ پانل

طول، عرض و به طور کلی ابعاد ساندویچ پانل، مهم‌ترین مشخصات فنی برای استفاده از آن‌ها در صنعت ساختمان سازی محسوب می‌شوند. این پارامترها علاوه بر اینکه بیانگر ابعاد ظاهری ساندویچ پانل‌ها هستند، مقیاسی مناسب برای نمایش حجم و محیطی که پانل‌ها اشغال می‌کنند، نیز خواهند بود.

باید بدانید که اندازه‌گیری دقیق طول و عرض پانل می‌تواند، سبب یک اجرای درست و ظاهری بی‌نقص در سازه شود. ابعاد پانل‌ها در ساخت سازه‌هایی مانند کلین روم از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است. زیرا استفاده از ساندویچ پانل‌ها، از ایجاد درزهای زیاد جلوگیری کرده و به این ترتیب، یک محیط صاف و یکنواخت را به وجود می‌آورد.

ابعاد پانل‌های دیواری

ساندویچ پانل‌های دیواری به عنوان یک گزینه عالی برای پوشش سطوح جانبی سازه‌ها شناخته می‌شوند. استانداردهای مشخصی برای اندازه پانل‌های دیواری وجود دارد، اما ابعاد پانل‌های دیواری با توجه به لایه‌های آن متفاوت خواهد بود. به طور کلی ابعاد پانل دیواری شامل موارد اشاره شده در زیر است.

ابعاد ساندویچ پانل دیواری کبیر پانل

  1. عرض ساندویچ پانل‌های دیواری: بین 103 الی 116 سانتی‌متر است. نکته بسیار مهمی که در مورد عرض ساندویچ پانل دیواری باید به آن توجه داشته باشید این است که عرض پانل‌های دیواری به طور معمول ثابت است و پس از نصب عرض مفید آن‌ها، حدوداً 100 الی 114 سانتی‌متر برآورد می‌شود.
  2. طول ساندویچ پانل دیواری: بسته به نیاز و درخواست مشتریان، طول ساندویچ پانل‎های دیواری بین 2 تا 14 متر قابل آماده‌ سازی و استفاده هستند.
  3. ضخامت پانل‌های دیواری: ضخامت ساندویچ پانل‌های دیواری بین 4 الی 15 سانتی‌متر است.

 

ابعاد پانل‌های سقفی

بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که ابعاد ساندویچ پانل سقفی با توجه به پوششی که در سقف سازه‌ها ایجاد می‌کند، متفاوت خواهد بود. به طور کل پارامترهای موثر در ابعاد پانل‌های سقفی شامل موارد بیان شده در زیر است.

ابعاد ساندویچ پانل سقفی کبیر پانل

ابعاد ساندویچ پانل سقفی 5 گام

  1. عرض ابعاد پانل‌های سقفی: عرض پانل سقفی بین 100 الی 110 سانتی‌متر است، این در حالی است که عموماً عرض مفید پانل‌های سقفی 1.08 متر برآورد می‌شود.
  2. طول پانل‌های سقفی: طول مناسب برای پانل‌های سقفی بسته به نیاز مشتری تا 13.6 متر قابل سفارش است.
  3. ضخامت پانل‌های سقفی: ضخامت پانل‌های سقفی بین 3 الی 10 سانتی‌متر، معادل 30، 40، 50، 60، 80، 100 میلی‌متر است.

ابعاد ساندویچ پانل سقفی 5 گام

 ابعاد ساندویچ پانل سردخانه‌ای

در حقیقت ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای باید مقاومت بالایی در برابر حرارت و دما داشته و هدر رفت انرژی را به حداقل میزان ممکن برسانند. بنابراین، ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای نیاز به ضخامت بیشتری نسبت به سایر ساندویچ پانل‌ها دارند. پارامترهای استاندارد برای ساخت ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای شامل موارد بیان شده در زیر است.

  1. ضخامت ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای عموماً برابر با 20 سانتی‌متر است.
  2. طول ورق‌های ساندویچی پانل سردخانه‌ای، می‌تواند با توجه به نیاز مشتری بین 2 متر الی 12 متر ساخته و برش داده شوند.
  3. عرض مفید ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای نیز مقدار ثابتی بوده و حدوداً برابر با 113 سانتی‌متر است.

اهمیت ابعاد پانل‌ها و تاثیر آن در کاربری هر یک از پانل‌ها

همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم، ابعاد تمامی پانل‌ها شامل ضخامت، طول و عرض هر یک از آن‌ها است. نکته بسیار مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که ابعاد پانل‌ها بر روی نمای سازه نیز تاثیر می‌گذارد.

به این ترتیب، هرچه اندازه و ابعاد ساندویچ پانل‌ به صورت دقیق‌تری اندازه‌گیری و برش داده شود، فرآیند اجرا و ساخت ساختمان راحت‌تر خواهد بود. علاوه بر این، استفاده از ساندویچ پانل‌هایی با ابعاد استاندارد می‌توان از هدر رفتن انرژی به طور موثری جلوگیری کرده و سبب حفظ زیبایی ظاهری سازه شود. علاوه بر این، استفاده از ساندویچ پانل سبب صرفه جویی در هزینه‎ها نیز می‌شود.

کدام یک از انواع ساندویچ پانل بهترین مشخصات فنی را دارد؟

ابعاد ساندویچ پانل

اگر قصد خرید هر یک از انواع ساندویچ پانل را دارید باید به این موضوع توجه داشته باشید که نمی‌توان به صرف بالاتر بودن اعداد و ارقام مربوط به یک پانل، نتیجه گرفت که آن نوع خاص بهترین پانل موجود در بازار است.

بهتر است بدانید که بهترین نوع ساندویچ پانل برای هر پروژه متفاوت و وابسته به شرایط پروژه، محدودیت‌های پروژه و نیازمندی‌های آن است. علاوه بر این، شرکت تولیدکننده ساندویچ پانل نیز عامل موثری در تعیین کیفیت پانل است. زیرا متریال، مواد اولیه مصرفی و همچنین تجهیزات خط تولید، تأثیر زیادی بر عملکرد و بازدهی ساندویچ پانل‌ها دارند.

ابعاد ساندویچ پانل، سخن پایانی

ساندویچ پانل‌ها از جمله متریال پرکاربردی هستند که در طی چند سال اخیر به طور گسترده‌ای مورد توجه و استفاده ساختمان سازان قرار گرفته‌اند. ما در این مطلب تلاش کردیم تا هر آنچه که لازم است در مورد ساندویچ پانل‌ها به خصوص ابعاد آن‌ها از جمله ابعاد ساندویچ پانل دیواری بدانید، بپردازیم. اگر شما نیز در مورد ابعاد هر یک از انواع ساندویچ پانل‌ها و تاثیر آن‌ها در فرآیند ساختمان سازی اطلاعاتی دارید، لطفاً در قسمت نظرات با ما و مخاطبانمان به اشتراک بگذارید.

 

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیمایش به بالا