دپو ساندویچ پانل سردخانه
فهرست مطالب

بررسی ویژگی‌های فنی ساندویچ پانل سردخانه

در دنیای مدرن امروزی برای بهره‌برداری بیشتر از سازه‌های مورد استفاده در صنایع مختلف، مصالح متنوعی با فناوری‌‌های پیشرفته‌ و مصارف خاص تولید شده‌اند. یکی از این مصالح بسیار مهم، پانل‌های سردخانه‌ای هستند که در ساخت سردخانه‌ها یا یخچال ماشین‌های حمل مواد غذایی استفاده می‌شوند. بنابراین شناخت ویژگی‌ها و مشخصات این مصالح جدید، برای افرادی که در این حوزه‌ها فعالیت می‌کنند از اهمیت ‌بالایی برخوردار است. در همین راستا می‌توانید برای آشنایی بیشتر با مشخصات فنی ساندویچ پانل سردخانه، با ما همراه باشید.

نرومادگی ساندویچ پانل سردخانه

ساندویچ پانل سردخانه ای چیست؟

ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای از جمله طرح‌های نوین ساخت سردخانه‌ها به حساب می‌آیند که به منظور عایق‌بندی حرارتی آنها به وجود آمده‌اند. به طور کلی ساندویچ پانل‌ها از سه لایه مجزا تشکیل شده‌اند که لایه میانی آن‌ها شامل مواد عایق‌بندی بوده و می‌تواند از جنس فوم اکس‌پی‌اس، پلی اورتان یا پشم سنگ باشد.

اما دو لایه بیرونی آن‌ها از متریال‌هایی مانند فلز گالوانیزه یا آلوزینک ساخته شده‌اند که مقاومت بالایی در برابر فرسایش، ضربه و عوامل محیطی از خود نشان می‌دهند. بنابراین سازه‌های تولید شده با آنها نیز از استحکام بسیار بالایی برخوردار هستند.

در واقع می‌توان گفت ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای دیوارهای عایق‌بندی شده‌ای هستند که ضمن وزن پایین، مقاومت بالایی در برابر خمش یا فشارهای وارد شده دارند. علاوه بر آن از ایجاد تغییرات دمایی داخل سازه‌های سردخانه‌ای جلوگیری کرده و دمای آنها را به خوبی حفظ می‌کنند.

ویژگی‌های فنی ساندویچ پانل‌های‌ سردخانه

ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانند در برابر نیروهای جانبی وارد شده مقاومت بالایی از خود نشان دهند. باید بدانید که این محصولات به عنوان عایق مناسب حرارتی شناخته می‌شوند و نیاز به سیستم‌های تهویه و سرمایشی را در سازه‌های به کار رفته مرتفع می‌سازند.

علاوه بر آن استحکام بالا، عمر مفید، ضدحریق بودن و کاهش انتقال صدا از جمله مشخصات فنی آنها به حساب می‌آیند‌. به عنوان سایر ویژگی‌ها و مشخصات این محصولات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دپو ساندویچ پانل سردخانه

 • برخورداری از وزن پایین و ساختاری استاندارد
 • عایق مناسب برودت و رطوبت هوا
 • مقاومت بالا در برابر بلایای طبیعی مثل زلزله یا طوفان‌های شدید
 • برخورداری از تنوع رنگ و طرح
 • قابلیت تحمل فشار و وزن بالا
 • مقرون به صرفه بودن
 • امکان جداسازی و نصب در محل دیگر
 • حمل و نقل آسان
 • سهولت در نصب و استفاده ساندویچ پانل سردخانه
 • مقاوم در برابر پوسیدگی

مزایای استفاده از ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای

پانل‌های سردخانه‌ای ضخامت بسیار کم و وزن پایینی دارند‌ به همین دلیل فضای کمتری را اشغال می‌کنند‌. همچنین سرعت نصب بالای آنها باعث صرفه‌جویی زیادی در هزینه‌های بهره‌برداری از آنها می‌شود. علاوه بر آن عایق به کار رفته در ساخت آنها دارای دانسیته بالای ۴۰ بوده و می‌تواند مانع ورود هرگونه باکتری به محیط داخلی سازه سردخانه‌ای شود. در واقع می‌توان گفت این پانل‌ها آنتی باکتریال بوده و از نفوذ هرگونه حشره یا باکتری‌ به داخل محفظه سردخانه جلوگیری می‌کنند.

در ضمن باید بدانید در ساخت روکش این ساندویچ پانل‌ها از گاز n-pentane  استفاده شده که باعث می‌شود هیچ‌گونه آسیبی به محیط زیست وارد نکنند. به این نکته نیز باید اشاره کنیم که در تولید این محصولات رنگ‌های پلی‌استر وpvdt  به کار رفته، به همین دلیل در برابر مواد اسیدی و قلیایی بسیار مقاوم هستند.

کاربردهای ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای

از این ساندویچ پانل‌ها برای ساخت سردخانه و فریزرهای نگهداری مواد پروتئینی، لبنی و محافظت از آنها در برابر گرما و حرارت استفاده می‌کنند. در واقع برای نگهداری و جابه‌جایی هر ماده‌ای که نیاز به محیط ایزوله با دمای پایین داشته باشد، می‌توان ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای را به کار برد. بنابراین موارد کاربرد ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای شامل موارد زیر می‌شود:

 • تولید سردخانه‌های صنعتی
 • استفاده در ساخت و مونتاژ سردخانه‌های قابل نصب بر روی تریلی‌ها
 • استفاده در ساخت تونل‌های انجماد
 • امکان استفاده در ساخت انبارهای نگهداری دارو و مواد شیمیایی
 • ساخت سالن‌های پرورش قارچ
 • استفاده در کارخانجات تولید مواد غذایی به ویژه کارخانجات بسته‌بندی گوشت، سوسیس، کالباس و غیره
 • استفاده در واحدهای سردسازی ورزشگاه‌ها، تونل‌ها و هتل‌ها
 • ساخت آزمایشگاه‌های مستقر در بیمارستان‌ها برای نگهداری تجهیزات پزشکی و تولیدات دارویی
 • استفاده از در برخی از بخش‌های محل نگهداری دام و طیور

فاکتورهای انتخاب بهترین نوع ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای

بهترین نوع ساندویچ پانل سردخانه سازه‌ای است که بتواند کارایی و راندمان سردخانه‌ها و یخچال‌های صنعتی را افزایش دهد. به همین دلیل نوع عایق‌بندی و کاهش هرچه بیشتر تبادل حرارتی بین داخل و خارج سردخانه از مهم‌ترین فاکتورهای انتخاب بهترین نوع این محصولات به حساب می‌آیند.

علاوه بر آن توجه به چگونگی اتصال پانل‌ها به یکدیگر به ویژه در محل فاق و زبانه‌ها، کیفیت عایق به کار رفته در لایه میانی ساندویچ پانل‌ها از جمله پارامترهایی هستند که می‌توان در انتخاب بهترین نوع این محصولات به آنها توجه کرد. توجه به کیفیت درب‌ها و چگونگی اتصال آنها به یکدیگر و چگونگی اتصال ساندویچ پانل به کف سازه مواردی دیگری هستند که باید در زمان انتخاب بهترین نوع  این محصولات لحاظ شوند.

گوشه ساندویچ پانل

بهره‌مندی از اشکال هندسی که بتوانند بیشترین کارایی را در فضای مورد نظر ایجاد کنند، نوع هوابندی در محیط سردخانه، کاهش درزهای اتصال بین ساندویچ پانل‌ها، ضخامت، نوع روکش و کیفیت آنها سایر فاکتورهای انتخاب و استفاده از ساندویچ پانل‌ها در ساخت سردخانه‌ها محسوب می‌شوند.

قیمت ساندویچ پانل سردخانه ای

با توجه به اینکه ساندویچ پانل‌ها مشخصات فنی متفاوتی دارند، قیمتی که برای آنها نیز در نظر گرفته می‌شود و بر حسب متر مربع محاسبه می‌گردد، هم متغیر خواهد بود و به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در تعیین قیمت ساندویچ پانل‌ها می‌توان به ضخامت و نوع فلز به کار رفته در ساخت آنها اشاره نمود.

همانطور که می‌دانید این پانل‌ها را می‌توان با متریال‌های مختلفی مثل استیل، آلومینیوم، فلز گالوانیزه و غیره ساخت. بنابراین تفاوت در کیفیت یا نوسان قیمت بازار جهانی آنها، تاثیر مستقیمی بر تعیین قیمت این محصولات صنعتی دارد.

همچنین ارتفاع و عرض پانل‌ها نیز بر قیمت آنها موثر خواهد بود. علاوه بر آن نوع عایق ساندویچ پانل سردخانه، کیفیت مواد به کار رفته در لایه میانی، طراحی پانل‌ها و فناوری به کار رفته در ساخت آن‌ها به عنوان عوامل موثر در مشخص نمودن قیمت نهایی ساخت این نوع ساندویچ پانل‌ها محسوب می‌شوند.

سخن پایانی

ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای از مصالح جدید ساخت این سازه‌های صنعتی به حساب می‌آیند. به‌طوری‌که برای حفظ کیفیت و نگهداری مواد سردخانه‌ای استفاده از آنها اهمیت بسیار زیادی دارد. پس باید در انتخاب این محصولات و اجرای پروژه ساخت و بهره‌برداری از آنها حساسیت بالایی داشت.

به طور مثال باید برای انتخاب و ساخت سردخانه‌های صنعتی با ساندویچ‌ پانل به مواردی مثل نوع کاربری و رعایت استانداردهای لازم در ساخت سردخانه‌ها توجه ویژه‌ای نمود.

 

 

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیمایش به بالا